YAVRU KÖPEKLERDE ÇİŞ SORUNU

Yavru köpeklerde çiş sorunu belli bir süreye kadar aşılamaz bunun sebebi ise sindirim sisteminin hızlı çalışması ve buna istinaden kas sisteminin tam anlamıyla çalışmamasıdır. Bu yüzden yavru köpeğiniz ilk etapta çişini tutamayıp evinizin her bir köşesine yapabilir.

Evinizin kapılarını açtığınız bu minik dostumuza evin tüm odalarını sunmak yerine ona ilk önce bir köşe ayırıp orada vakit geçirmesini sağlamalısınız. Mama kapları ve çiş pedini ayırdığınız köşede belli noktalara yerleştirin bu durum bir nebzede olsa köpeğinizin nereye dışkılama yapmasını ve nerede yemek yemesi gerektiğini öğrenmesinde yardımcı olacaktır. Yavru olduğu için çok sık yemek yeme ihtiyacı duyup çok sık dışkılama gösterecektir.

Zamanla porsiyonlarını ayarlayıp mama kabının ne kadar süre önünde kalmasına karar verip dışkılamasını kontrol altına alabilirsiniz. Tüm bu eğitimleri verirken köpeğinize zaman ayırıp onunla oyun oynamayı ihmal etmemelisiniz aksi takdir de kendisinin cezalandırıldığını düşünecektir. Ne için cezalandırıldığını anlamayan yavru bir süre sonra içine kapanıp depresif bir hal alacak veya tam tersi agresyon göstermeye başlayacaktır. ONLARA ZAMAN TANIYIN…